V Japonsku riešia nedostatok stavebných pracovníkov robotmi

Doba robotická je na spadnutie. Roboti sú už schopní vykonávať viacero činností, pri ktorých dokážu nahrádzať človeka. Po najnovšom by mali zvládať aj stavebné práce a zasahovať tam, kde chýba pracovná sila. Aspoň tak si to predstavujú japonskí vedci.

Využitie robotických technológií v oblasti stavebníctva nie je žiadnou novinkou. Ich zahrnutie do realizačného procesu pomáha výstavbe mnohých objektov po celom svete. S tým ale rastie riziko, že roboti by mohli vytláčať ľudskú pracovnú silu. Pre firmy s nedostatkom robotníkov však budú skôr pomocou. Práve takáto myšlienka viedla vedcov z japonského inštitútu AIST k predstaveniu humanoidného robota schopného vykonávať stavebné práce.

Nahrádzanie ľudskej pracovnej sily?

„Dieťa“ spomínaného inštitútu bolo podľa japonských odborníkov navrhnuté práve za účelom riešenia nedostatku stavebných pracovníkov. Ten totiž trápi vybrané japonské lokality dlhšie. Robot HRP-5P tak vraj nemá ohrozovať zamestnávanie ľudí, skôr vypomáhať tam, kde firmy nedisponujú dostatočnou pracovnou silou. Skeptici ale upozorňujú, že roboti sa budú vyvíjať a postupne vykonávať stále viac náročných úkonov, čím môžu ľudí úplne nahradiť. V prípade tohto modelu to však nehrozí, pretože robot zvládne iba niekoľko ľahších úloh.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: www.aist.go.jp

Nechajte Komentár

'