90 % Slovákov žije vo vlastnom, 70 % bez hypotéky

Čísla hovoria jasne. 9 z 10 Slovákov býva vo vlastnej nehnuteľnosti. Vyše 2⁄3 z nich na to nepotrebujú hypotéku, a to patríme ku krajinám s najrýchlejšie rastúcou zadlženosťou domácností. Za týmito na pohľad priaznivými výsledkami je však 1 háčik.

Posledné zverejnené údaje Eurostatu zamerané na hodnotenie stavu bývania obyvateľov EÚ nás opäť radia k štátom s najvyšším podielom vlastných nehnuteľností. Udržať tento trend sa nám darí napriek vysokým hodnotám objemu poskytnutých hypotekárnych úverov. Tie podľa čísel v štatistikách zaťažujú menej ako tretinu nehnuteľností vo vlastníctve Slovákov.  

Vo vlastnom žije stále 90 % obyvateľov

Podiel Slovákov žijúcich vo vlastnej nehnuteľnosti sa v posledných rokoch menil minimálne. Eurostat nám pravidelne nameriava okolo 90 %, čo je podstatne viac ako priemer EÚ. Ten je znižovaný aj ďalšími krajinami východnej Európy, napr. Rumunskom alebo Bulharskom, kde vlastníctvo nehnuteľností dosahuje tiež nad 90 %. Úplne naopak je to v západných krajinách, napr. vo Veľkej Británii, kde vlastný byt alebo dom obýva menej ako tretina ľudí.

70 % majiteľov to zvláda bez hypotéky

Oveľa bližšie k priemeru EÚ máme v štatistike hodnotiacej podiel vlastnených nehnuteľností nezaťažených hypotékou. Ten podľa Eurostatu dosahuje 70 %, čo je zhruba len o 3 % menej ako v celej EÚ. V tomto prípade už k lídrom nepatríme. V Bulharsku či v Rumunsku sa totiž bytov a domov nezaťažených hypotékou nájde viac ako 90 %.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: www.bratislava.sk, www.pixabay.com

Nechajte Komentár

'